Mazury i wypoczynek w tym pięknym regionie kojarzy nam się głównie z latem, spędzaniem czasu nad wodą czy żeglowaniem malowniczymi mazurskimi jeziorami. Tak oczywiście jest. Jednak również zimą w tym regionie nikt, kto lubi aktywny wypoczynek, nie powinien się nudzić.
Nic bardziej mylnego. W tym właśnie okresie czekają na gości rozsiane po regionie stoki narciarskie i malownicze trasy do narciarstwa biegowego. Warunek musi być tylko jeden – odpowiednia temperatura i śnieg, choć z jego brakiem można sobie poradzić i sztucznie naśnieżyć stoki.
Jeśli tylko na Mazurach będą panowały odpowiednie warunki – niska temperatura i opady śniegu, z pewnością rozpocznie sezon narciarski. Warto wiedzieć, że stoki działające w regionie dysponują wyciągami, sztucznym naśnieżaniem i oświetleniem, wypożyczalniami sprzętu, a najczęściej również innymi atrakcjami dla spragnionych aktywnej rozrywki gości.
Nie ma problemu z noclegami i wyżywieniem – z łatwością znajdziemy funkcjonujące również zimą hotele i pensjonaty. Oferują też zaplecze gastronomiczne i czasem noclegowe.
Największy ośrodek narciarski w północnej Polsce działa w położonym na południowo-wschodnich krańcach województwa Kurzętniku („Kurza Góra”, trzy trasy, blisko 2500 m, tory do tubingu 700 m, lodowisko). Niedaleko od niego uruchomiono też kameralny stok w Lubstynku koło Lubawy („Zielony Zakątek”, dwie trasy po około 300 m). Poszusować można także w pobliżu stolicy regionu – Olsztyna, gdzie funkcjonuje wyciąg we wsi Ruś („Kartasiówka”, trzy trasy po około 280 m).
Dużym zainteresowaniem cieszą się od lat stoki działające na Mazurach: koło Mrągowa („Góra Czterech Wiatrów”, pięć tras, około 1800 m, snowpark), w okolicy Gołdapi („Piękna Góra”, pięć tras, około 2150 m, naturalny tor saneczkowy, 1200 m), w Mikołajkach (hotel Gołębiewski, trasa 700 m, wyciąg krzesełkowy z czteroosobowymi kanapami).
W okolicach Giżycka znajduje się również nowoczesny wyciąg narciarski. SKI MAZURY Morenowa zlokalizowana jest w miejscowości Okrągłe w odległości około 28 km na południowy wschód od miasta. Są tu trzy trasy zjazdowe.
Znajdziemy tu również pole narciarskie szkoleniowe - bardzo łatwe - 100 m. Trasy zjazdowe zabezpieczone są siatkami chroniącymi przed wypadnięciem poza stok. Codziennie są też równane ratrakiem i sztucznie dośnieżane w razie potrzeby. Przepustowość stacji - około 2000 osób na godzinę. Na stokach obecni są instruktorzy narciarscy. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego.
Zamarznięte, wielkie jeziora mazurskie stanowią doskonałe miejsce do uprawiania licznych, zimowych sportów ekstremalnych. Wśród nich, zdecydowany prym wiodą bojery, z którymi region silnie związany. Zawody w dwóch najpopularniejszych klasach (DN – jednoosobowe, Monotyp XV – dwuosobowe) odbywają się tu przez cały sezon zimowy, praktycznie co weekend.
To z Mazur pochodzi światowa czołówka żeglarstwa lodowego. Przy sprzyjających warunkach, zawodnicy potrafią rozpędzić się do stu kilkudziesięciu kilometrów na godzinę.
Oprócz bojerów, znaczną popularnością cieszą się wszelkie formy snowkitingu, czyli ślizgania się po zamarzniętym lub zaśnieżonym jeziorze przy użyciu latawca. Jeździ się za nim na desce snowboardowej, łyżwach lub nartach.
Dla miłośników windsurfingu ciekawą alternatywą jest tzw. iceboarding, będący połączeniem żagla z pędnikiem oraz specjalnej platformy wyposażonej w płozy.
Nie trzeba jechać w góry tylko na Mazury, aby świetnie wypoczywać i bawić się zimą, również aktywnie i sportowo. Oczywiście niezbędnym warunkiem są niskie temperatury i opady śniegu.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.