Pałac w Notyście Wielki, należący do majętnych pruskich posiadaczy ziemskich, podzielił losy wielu podobnych obiektów na Mazurach po II wojnie światowej. Chociaż nie zrujnowały go działania zbrojne, to skali upadku dopełniły wieloletnie zaniedbania.
Większość takich pałacowych obiektów na Mazurach przekazywano po II wojnie światowej na siedziby Państwowych Gospodarstw Rolnych i na mieszkania osób tam zatrudnionych.
Pałac w Notyście Wielkim – niewiele o nim wiadomo – chyba jeden z nielicznych, prawie całkowicie zapomnianych pałaców na Mazurach.
Pałac powstał na początku XX wieku. W 1907 r. natomiast Notyst Wielki i Notyst Dolny stanowiły jeden majątek o powierzchni 492,17 ha, którego właścicielami byli M. Enoch i A. Brunn. W majątku istniały: gorzelnia, młyn wodny i wiatrak, zajmowano się hodowlą koni i bydła.
Nie został zrujnowany podczas ostatniej wojny światowej, ale później Armia Czerwona najpierw zniszczyła ściany i dach, potem pałac został rozgrabiony przez żołnierzy i ludność. Po wojnie stał się siedzibą Państwowego Gospodarstwa Rolnego.
Pomieszczenia na poddaszu wykorzystywane były jako mieszkania komunalne dla pracowników. Piwnic natomiast używano jako miejsca odprowadzania ścieków sanitarnych z części nadziemnej.
Pod koniec XX w. zrujnowany pałac został kupiony przez prywatnego inwestora. Rozpoczęły się nawet prace modernizacyjne, które jednak zostały przerwane. Obiekt obecnie jest w takim stanie, jak pokazano na zdjęciach.
Po dawnym budynku pozostały tylko piwnice oraz stary park rozciągający się z tyłu, cała reszta została rozebrana ze względu na bardzo zły stan techniczny.
Pałac w Notyście znajduje się w okolicach Rynu, pomiędzy jeziorami Notyst i Ryńskie.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.