Kościół w BezławkachKościół w Bezławkach

Atrakcja poza szlakiem WJM
0 0 4718

Najpierw był krzyżackim zamkiem obronnym. Kiedy jednak dostawiono mu wieżę zaczął spełniać rolę kościoła. Oto być może jedyna świątynia chrześcijańska w Polsce, które pierwotnie była budowlą obronną. Mowa o XIV wiecznym obiekcie w Bezławkach. Z tym obiektem wiążą się tajemnice i legendy.

Budynek powstał jako zamek krzyżacki na ziemiach podbitych przez Zakon pogańskich Prusów w XIV wieku. Kiedy jednak dostawiono mu wieżę, zaczął pełnić funkcję sakralną. Pewne legendy głoszą, że właśnie w kościele w Bezławkach, który znajduje się niedaleko Świętej Lipki, miał być ukryty legendarny Święty Graal. Czy to prawda? Nie wiadomo bo mitycznego kielicha nigdy nie odnaleziono.

Jednak będąc na Mazurach w okolicach Świętej Lipki warto odwiedzić również kościół w Bezławkach i pomyszkować w jego zakamarkach – może trafimy na jakiś ślad legendy? Krzyżacy założyli na pobliskim wzgórzu zamek obronny w 1371 roku. W latach 1402 - 1404 mieszkał w nim litewski książę Świdrygiełło, najmłodszy brat króla Władysława Jagiełły. Sam zamek jednak po latach stracił swoje znaczenie militarne. Dlatego w 1513 roku przekształcono ten obiekt w katolicki kościół, a później w ewangelicki zbór. Natomiast XVIII wieku dobudowano zakrystię, kruchtę i czworoboczną wieżę.

W latach 80. XX wieku kościół przeszedł w ręce katolików. Teraz jest kościołem filialnym parafii katolickiej w Wilkowie.

Kolejna nierozwiązana tajemnica. Podczas remontu kościoła w latach 1985-1989 w krypcie grobowej kościoła odnaleziono 8 metalowych pustych trumien. Dlaczego były puste? Tego nie wiadomo.

Co zaś do legendy o Świętym Graalu to podaje się, że kielich miał trafić w XI wieku z Anglii na Litwę. 200 lat później do Bezławek. W 1066 r. w bitwie pod Hastings zginął król Anglii Harold Godwinson. Jego dzieci opuściły królestwo, zajęte przez Wilhelma Zdobywcę. Zabrały ze sobą Graala. Dzieci Harolda przez Litwę i Ruś Kijowską chciały dotrzeć do Bizancjum. Jednak dwóch jego synów miało osiąść na Litwie. Tam też został święty Graal, który po latach trafił w ręce księcia Świdrygiełly. Wraz z nim przywędrował w 1402 roku do Bezławek. Kiedy latem 1520 oddziały tatarskie podeszły pod Bezławki, kielich miał zostać zamurowany w ścianie kościoła. Od tego czasu ślad po nim zaginął.

Tyle legenda. Czy prawdziwa? Warto sprawdzić na miejscu. Jednak ciekawostką jest też to, że co jakiś czas kościół w Bezławkach odwiedzają członkowie średniowiecznego zakonu rycerskiego bożogrobców – to zakon, którego celem miała być ochrona grobu Chrystusa. Stąd już niedaleko do …Św. Graala.

Warto obejrzeć ten obiekt ponieważ zachowały się tu resztki zamkowych murów obronnych z fragmentami narożnych baszt i dwie bramy wjazdowe.

Kościół w Bezławkach - zdjęcie
+ 26 zdjęć

Kościół w Bezławkach

Mapa google
ReklamaA1 - port 69