Ośrodek Edukacji Przyrodniczo - Kulturowej w KrutyniOśrodek Edukacji Przyrodniczo - Kulturowej w Krutyni

Atrakcja poza szlakiem WJM
2 0 7004

W zabytkowej stodole w centrum wsi Krutyń mieści się Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Kulturowej. Znajduje się tu „Galeria nad Mukrem”, Izba Przyrodnicza, Izba Pamięci Karola Małłka oraz sala edukacyjna.

W „Galerii nad Mukrem” prezentowane są wystawy o tematyce przyrodniczej i historyczno- kulturowej.

Ekspozycja Izby Przyrodniczej przybliża typy siedlisk charakterystycznych dla Mazurskiego Parku Krajobrazowego, takich jak las, jezioro, rzeka czy łąka. Dotychczas zgromadzono tu ponad 300 eksponatów, wśród których dominuje kolekcja kręgowców, głównie ptaków (większość z nich zginęła na skutek wypadków, zostały uderzone przez z samochód lub porażone przez prąd z linii energetycznej).

Początki Izby Przyrodniczej sięgają 1991 r. Mazurski Park Krajobrazowy, przy współpracy z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, zorganizował wówczas wystawę o tematyce przyrodniczej i archeologicznej. W części przyrodniczej przeważały ptaki występujące na Mazurach, a w części archeologicznej zostały przedstawione ślady bytności człowieka w Puszczy Piskiej, od epoki kamienia poprzez epokę brązu i żelaza. W 1998 r. zwrócono muzeum w Olsztynie wypożyczone eksponaty archeologiczne, natomiast część przyrodniczą przeniesiono do zabytkowej stodoły mazurskiej w centrum wsi Krutyń.

Obecnie Izba Przyrodnicza składa się z 6 tematycznych dioram, w których prezentowane są zwierzęta występujące na danym siedlisku, charakterystycznym dla terenu Parku tj. las, jezioro, rzeka Krutynia czy łąka. Kolekcję eksponatów wyróżnia rząd ptaków szponiastych. Znajdują się w niej bielik, rybołów czy orlik krzykliwy. Można również zobaczyć jak wygląda żeremie bobrowe. Dodatkowo w Izbie Przyrodniczej   znajduje się wystawa poświęcona grzybom, z podziałem na gatunki jadalne i niejadalne.

W Ośrodku Edukacji znajduje się również Izba Pamięci Karola Małłka, pisarza, folklorysty i nauczyciela. Był on autorem takich publikacji, jak: „Jutrznia mazurska na gody”, „Mazurski śpiewnik regionalny”, „Plon”, „Dożynki na Mazurach”, „Wesele mazurskie”, a także sekretarzem Związku Mazurów i prezesem Instytutu Mazurskiego w Olsztynie. Walczył o edukację i integrację Mazurów. W Izbie Pamięci można obejrzeć pamiątki i zdjęcia związane z pisarzem oraz oryginalne meble pochodzące z jego domu. Dodatkowo znajduje się tu wystawa fotograficzna przedstawiająca stare zdjęcia wsi i rzeki Krutyni, które pochodzą ze zbiorów pana Waldemara Bzury i pana Macieja Witkowskiego.

Na piętrze ośrodka mieści się sala edukacyjna, w której odbywają się zajęcia i warsztaty dla dzieci i młodzieży. Organizowane są tu różnego rodzaju pokazy i prelekcje o tematyce przyrodniczej.

Przed odwiedzinami polecamy zapoznanie się z treścią Regulaminu korzystania z Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Kulturowej w Krutyni. 

Ośrodek Edukacji jest udostępniony:

od 15. czerwca do 1.września (sezon letni) w dni robocze w godzinach 10:00-15:00,
od 1. września do 15. czerwca ekspozycja udostępniana jest na prośbę zainteresowanych w dni robocze w godzinach 8:00 – 15.00. Chęć zwiedzania należy zgłosić w siedzibie Parku.
Wstęp jest bezpłatny.

Zwiedzanie ekspozycji odbywa się pod przewodnictwem pracownika Parku w grupach liczących maksymalnie 15 osób.

Grupy zorganizowane należy wcześniej umówić telefonicznie pod numerem telefonu +48 89 742 14 05, kom. 572 864 154 lub pocztą e-mail: edukacja@mazurskipark.pl.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo - Kulturowej w Krutyni - zdjęcie
+ 23 zdjęć

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo - Kulturowej w Krutyni

Piecki, Krutyń 66


tel. 89 742 14 05

przejdź do wwwprofil facebookMapa google
ReklamaA1 - port 69