Andrzej Strużyk – wielki miłośnik historii i militariów otworzył w Bakałarzewie, w dawnych bunkrach z okresu II wojny światowej, muzeum ukazujące burzliwą historię linii umocnień Prus Wschodnich. Bunkry w Bakałarzewie - obiekty wchodziły w skład linii Ostpreussen Schutzstellung czyli Wschodniopruskiej Pozycji Obronnej, biegnącej wzdłuż granicy dawnych Prus oraz były częścią Mazurskiej Pozycji Granicznej (Masurische Grenzstellung), ciągnącej się na zachód od Bakałarzewa wzdłuż rzeki Rospudy.
Całość obiektu składa się z pięciu schronów biernych oraz obiektów klasy Bneu A, których żelbetonowe mury zewnętrzne miały grubość nawet 3,5 metra. Trzonem tych umocnień jest dwukondygnacyjny schron z zachowaną kopułą pancerną ckm typu 20P7. Budową umocnień zajmowały się między innymi jednostki inżynieryjne Wehrmachtu oraz organizacja Todt.
W otoczeniu schronu odtworzone zostały zapory przeciwczołgowe, przeciwpiechotne, transzeje. Można tu również zobaczyć fragment kopuły pochodzącej z innego schronu tej dawnej niemieckiej linii obrony. Udostępniona jest również wieża widokowa umożliwiająca obserwację pięknych nadrospudzkich krajobrazów.
Wewnątrz schronu można obejrzeć m.in. jego wyposażenie: pancerne drzwi, kraty, elementy otworów strzelniczych, żołnierskie łóżka. Poszczególne pomieszczenia są opisane zgodnie z właściwymi funkcjami z okresu użytkowania schronów podczas II wojny światowej.
W dawnym pomieszczeniu załogi schronu urządzona została ekspozycja, na której zobaczymy min. : kolekcję broni, pancerzy, ekwipunku żołnierza wraz z prezentacją umundurowania. Zainstalowane zostały schody prowadzące do kopuły bojowej. Sukcesywnie wzbogacana jest kolekcja eksponatów historycznych.
Jak dotrzeć?
Obiekt ten zlokalizowany jest na trasie oznakowanego historycznego szlaku samochodowego i rowerowego (R-68) o tej samej nazwie „Fortyfikacje Pozycji Granicznej”, prowadzących pomiędzy trójstykiem granic Polski, Litwy i Rosji w Bolciach koło Wiżajn, a zespołem parkowo-pałacowym w Dowspudzie koło Raczek.
Schron w Bakałarzewie jest jednym udostępnionym do bezpiecznego zwiedzania na całej polskiej linii tych poniemieckich fortyfikacji. Muzeum jest obiektem prywatnym, zwiedzanie odbywa się pod opieką właścicieli obiektu, odpłatnie. Grupy turystyczne muszą telefonicznie uzgodnić czas przyjazdu. Jest czynny głównie w sezonie letnim i bardzo często podczas długich weekendów. Przy obiekcie znajduje się prywatny parking dla samochodów osobowych.
Bakałarzewo
tel. 693085135
przejdź do wwwprofil facebookMapa google
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Port nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!