Urokliwie zatopiona w mazurskim krajobrazie niewielka wieś Brożówka kryje wspaniale zabytki. Najbardziej znana jest z XIX wiecznego dworku, w którym urzędował w czasie II wojny światowej szef SS i Gestapo - Henrich Himmler. Jest tu jednak jeszcze jeden ciekawy zabytek do obejrzenia. To budynek dawnej kuźni z 1898 r., wykonany na wzór pruski, z czerwonej cegły. Lokowany na planie litery T. Charakteryzuje się dwustronnym i spadzistym dachem wyposażonym w niewielką wieżyczkę na szczycie.
Obiekt dwupiętrowy z charakterystyczną, ciekawą architektonicznie piętrową dobudówką, ze spadzistym i dwustronnym dachem. Ciekawostką są usadowione tu podcieniowe łuki – te również wykonane są z czerwonej cegły. Niedaleko znajdują się zabudowania dworskie z XIX-wieku na planie litery L. Parterowy budynek (w części piętrowy) został zbudowany w stylu późnoklasycystycznym z elementami neogotyku.
Kompleks pałacowo-dworkowy położony jest w malowniczej okolicy z widokiem na jezioro Brzozówka. Budynki gospodarcze wybudowano z granitowych kamieni i cegieł. Obok dworku znajduje się park, z którego jest dostęp do jeziora. Dworek posiada dwa sąsiadujące ze sobą wejścia główne z tzw. łukiem Tudorów. W obiekcie tym – XIX-wiecznym dworku urzędował w czasie II wojny światowej Henrich Himmler – wysoki urzędnik nazistowskich Niemiec i szef SS oraz Gestapo.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Port nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!