Zamek w ReszluZamek w Reszlu

Atrakcja poza szlakiem WJM
3 0 5862

Zamek w Reszlu - tu spalono ostatnią w Europie czarownicę. Powstały w latach 1350-1401 jest niemym świadkiem długotrwałego konfliktu polsko-krzyżackiego. Zamek był bowiem wielokrotnie oblegany i zdobywany. Jest więc miejscem wielu toczonych bitew w średniowieczu.

Gotycki zamek w Reszlu był tzw. zamkiem biskupim, czyli siedzibą biskupa. Obiekt powstał prawdopodobnie na terenie zniszczonej osady pruskiego plemienia Bartów. Początkowo Krzyżacy stworzyli tu umocnioną strażnicę. Jednak wobec stałego zagrożenia atakami Prusów zdecydowano o budowie zamku na planie czworoboku z ośmiokondygnacyjną, cylindryczną wieżą. Mury zamku zamykają rozległy dziedziniec. W XV wieku wzmocniono mury wokół obiektu. Pod koniec XVI wieku zamek zmodernizowano na rezydencję biskupią. Obiekt stracił swój militarny charakter. Prawie 100 lat później przekształcony w więzienie. W XIX wieku zamek dwukrotnie trawił pożar. Po tych wydarzeniach funkcjonowały tu głównie klasztor i szkoła prowadzone przez Jezuitów.

W XX wieku rozpoczęły się szerokie działania modernizacyjne, które mają za zadanie przywrócić dawny charakter tej twierdzy. Gruntowny remont, przeprowadzony w latach 1976-1985, pozwolił na utworzenie w części pomieszczeń domu pracy twórczej oraz galerii sztuki. Natomiast roku 2001, po kolejnej renowacji, z powodzeniem funkcjonują tu hotel z restauracją i barem, galeria sztuki i muzeum.

Zamek można zwiedzać samemu lub z przewodnikiem. Można tu obejrzeć sale z eksponatami typu narzędzia tortur, salę rycerską, pamiątki poświęcone spalonej ostatniej czarownicy Barbary Zdunek (kobieta była sądzona za czary i przed egzekucją – spaleniem na stosie - osadzona w lochach na zamku w Reszlu), podziemne lochy i basztę.

Obecnie w zamku funkcjonuje hotel z salami konferencyjnymi.

Godziny zwiedzania

  • codziennie 9.00 - 18.00

Ceny biletów

  • uczeń, student i grupy powyżej 20 osób - 8 zł
  • dorośli - 12 zł
Zamek w Reszlu - zdjęcie
+ 27 zdjęć
ReklamaA1 - port 69