Jezioro ukształtował lodowiec, który po przejściu zostawił rynnę, której wyższe brzegi osiągają 40 metrów wysokości, a w kilku miejscach maksymalna głębokość jeziora wynosi około 45 metrów. Jezioro Narie jest dużym akwenem, jego całkowita powierzchnia przekracza 1230 hektarów.
Przy jeziorze znajduję się kilkanaście miejscowości, z czego najbardziej znane to: Bogaczewo, Gulbity, Pojezierce, Wilnowo i Kretowiny. Sam akwen łączy się z jeszcze mniejszymi jeziorami: Ponary, Trądla, Czarne, Peneper Mały. Jezioro posiada II klasę czystości wody, na jego powierzchni znajduję się kilkanaście pięknych wysp: Brzozowa Kępa - wysepka, na południowej części jeziora Narie, Goła Kępa (nazywana często "Baba Jaga"), Gierszak - położona w cieśninie jeziora Narie, przy Ponarskim Kącie, Grekna, Łabuny, Mały Ostrów, Mały Trzciniak - położona na północnej części jeziora Narie, obok wyspy Trzciniak Wielki, Olszowy Ostrów, Ponarska Kępa - wysepka na zatoce Ponary, odnodze jeziora, Ptasia Kępa, Wielki Ostrów, Zielony Ostrów.
Jezioro w niewielkim stopniu oddaję wodę niewielkiej rzeczce Narience. Na jeziorze i wokół niego obowiązuje strefa ciszy - nie wolno po nim pływać z użyciem silników spalinowych. Gospodarzem jeziora jest zakład rybacki w Bogaczewie, w którym można m.in. nabyć zezwolenia wędkarskie.
Na żeglarzy czeka sporo zatoczek, prywatne pomosty (cumowanie za zgodą właściciela) oraz port z prawdziwego zdarzenia, położony w miejscowości Bogaczeo (niedaleko Morąga) - Morąski Klub Żeglarski "Keja".
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Port nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!