EłkEłk

Miejscowość poza szlakiem WJM
0 0 6014
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Mazurskie miasto położone na pojezierzu ełckim, niemalże dziewiczej krainie z lasami o słonecznych polanach i mrocznych zagajnikach z przezroczystymi jeziorami, czystymi rzekami i szemrzącymi strumykami rozlokowanymi między morenowymi pagórkami.

Sercem tej ziemi jest Ełk, malowniczo położony nad Jeziorem Ełckim i rzeką. Jaćwingowie – pierwsze na tych ziemiach plemię – założyli na ełckiej wyspie strażnicę. W późniejszych latach ówczesny komtur krzyżacki – Urlich von Jungingen – nadzorował prace przy wznoszeniu warownego zamku, którego fundamenty przetrwały do dzisiaj. To właśnie krzyżacki zamek dał początek późniejszemu miastu. Turysta w Ełku na brak atrakcji narzekać nie może. W mieście jest plaża miejska na której można nie tylko kąpać i opalać się do woli, ale również wypożyczyć sprzęt wodny i podziwiać malowniczy brzeg miasta z powierzchni jeziora.

Jeśli ktoś jednak nie ma ochoty na plażowanie, można wybrać się na spacer promenadą, która ciągnie się brzegiem jeziora Ełk. Jest tu spokój i cisza, zakłócana jedynie przez rozmawiających ludzi. Po jeziorze pływają ptaki, które łaszą się do spacerowiczów. Wiosną i latem jest tu pełno spragnionych ciekawych widoków, rowerzystów. Jest to idealne miejsce wypoczynku dla tych, którzy szukają spokoju dziewiczych, nieskażonych cywilizacją krajobrazów oraz tych preferujących aktywny wypoczynek na rowerze, w kajaku bądź na grzbiecie końskim. Wszystko to razem tworzy niepowtarzalny krajobraz i zachęca do pozostania tu na dłużej.

Co warto w Ełku zobaczyć?

  • Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – największy i najstarszy kościół Ełku, zbudowany w latach 1847–1850, pierwotnie ewangelicki, po 1945 katolicki.
  • Katedra św. Wojciecha Biskupa i Męczennika – neogotycki kościół zbudowany w 1893 z częściowo gotyckim wyposażeniem, w 1992 podniesiony do rangi katedry.
  • Zabudowania dawnego zamku krzyżackiego – ruiny zamku krzyżackiego wybudowanego na przełomie XIV i XV w. na wyspie Jeziora Ełckiego. Początkowo siedziba prokuratora krzyżackiego, później starosty książęcego i sądu. W 1888 część zabudowy przekształcono na więzienie, które funkcjonowało do 1970. W późniejszym czasie budynki porzucono, po niedokończonej adaptacji na instytucję kulturalną. Obecnie w rękach prywatnych.
  • Wieża ciśnień – jedna z najlepiej zachowanych wież ciśnień na Mazurach, wybudowana w 1895, eksploatowana do lat 70. XX wieku, obecnie siedziba Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej „Mazury” w Ełku oraz Muzeum Kropli Wody.
  • Kościół Chrześcijan Baptystów – neogotycki kościół baptystyczny z początku XX wieku.
  • Park Solidarności – zabytkowy odrestaurowany park miejski w centrum miasta, z alejkami pieszymi, ławkami, XIX-wieczną fontanną, XX-wiecznymi pomnikami oraz pomnikami przyrody.
  • Most na Jeziorze Ełckim – żelbetowy most drogowy przez Jezioro Ełckie zbudowany w 1910.
  • Budynek Szkoły Artystycznej – dawna kamienica mieszkalno-handlowa z 1919, będąca od 2008 siedzibą Szkoły Artystycznej w Ełku.
  • Budynek Sądu Rejonowego – dawna kamienica mieszkalna z 1911, pełniąca obecnie funkcję siedziby sądu.
  • Dawna szkoła muzyczna – eklektyczny budynek z początku XX wieku, po przeprowadzce Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia do odnowionego budynku Szkoły Artystycznej siedziba straży miejskiej.
  • Budynek Wyższego Seminarium Duchownego – zabytkowy budynek z początku XX wieku, od 1992 (to jest od powołania diecezji ełckiej) siedziba Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku.
  • Kamienice mieszkalne z przełomu XIX i XX wieku, w tym: kamienica przy ul. 3 Maja 11, kamienica przy ul. Armii Krajowej 23, kamienica przy ul. Armii Krajowej 25,
  • Domy mieszkalne (XIX wiek).
  • Parowozownia normalnotorowa.
  • Ełcka Kolej Wąskotorowa.

O historii Ełku przeczytasz tu - https://mazury24.eu/aktualnosci/cien-historii-elk-miasto-pogranicza,11982

Ełk - zdjęcie
+ 99 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Inne w okolicy

ReklamaA2 - Odysseya Yachts