Gołdap to miasto o wyjątkowych walorach przyrodniczo-klimatycznych, jest najczystszym miastem pod względem powietrza w regionie. Turystów planujących przyjazd na weekend do Gołdapi informujemy, że trzy dni to zdecydowanie za mało. Miasto jako jedyne na Warmii i Mazurach posiada status uzdrowiska o profilu borowinowo – klimatycznym z Promenadą Zdrojową, pijalnią wód mineralnych, a także tężniami.
Gołdap jest miasteczkiem położonym na Mazurach Garbatych, pomiędzy Puszczą Romincką, a Wzgórzami Szeskimi - tuż przy granicy Polski i Obwodu Kaliningradzkiego. To jedno z najmłodszych polskich uzdrowisk. Gołdap jest też interesująca pod wieloma innymi względami. Bogatą całoroczną ofertę zapewnia nie tylko sanatorium, ale również wspomniane „garby” nadające nazwę całemu regionowi, a właściwie jeden garb – Piękna Góra. Położone tuż pod Gołdapią wzniesienie jest świetną alternatywą dla narciarzy i snowboardzistów, którzy nie chcą tracić połowy weekendu na podróż w góry. Trasy narciarskie, wyciągi orczykowe, kolej krzesełkowa, kawiarnia obrotowa na szczycie oraz inne kulinarno-rekreacyjne atrakcje kompleksu Piękna Góra Rudziewicz, chociażby park linowy i kręgielnia, bez wątpienia zaspokoją oczekiwania turystów. Z kolei na narciarzy biegowych czekają zawsze świetnie przygotowane trasy narciarskie w dzielnicy uzdrowiskowej oraz podgołdapskim Lesie Kumiecie. Tam też odbywa się najstarsza impreza narciarska na Warmii i Mazurach – Bieg Jaćwingów, w której rokrocznie rywalizuje kilkuset zawodników.
W 1565 roku książę Albert Hohenzollern postanowił założyć miasto w pobliżu granicy z Litwą. Wybrano bród na rzece Gołdap. Przeszłość tych ziem związana była przez wieki z kulturą niemiecką, mimo że zasiedlali ją w większości Mazurzy i Litwini, którzy do XVIII wieku posługiwali się językiem ojczystym i kultywowali tradycje i zwyczaje narodowe – dopiero w XIX wieku ulegli germanizacji.
XX wieku, kiedy w gminie Gołdap wykonano pierwsze badania wody i powietrza. Stwierdzono wówczas, że w tym regionie jest najczystsze powietrze w Polsce, wody mają zaś cechy wód mineralnych. W nieodległej Nierzwicy odkryto bogate złoża borowiny. W 2000 roku miasto otrzymało status uzdrowiska. Na stokach pobliskiej Góry Gołdapskiej (272 m n.p.m.) znajduje się kolejka krzesełkowa, pięć tras narciarskich i czynny cały rok tor saneczkowy. U podnóża wzniesienia stoi zajazd, w którym koniecznie trzeba spróbować kartaczy, oryginalnej litewskiej potrawy z ziemniaków i mięsnego farszu.
Sanatorium Uzdrowiskowe WITAL położone jest nad jeziorem Gołdap. Panuje tu klimat nizinno-leśny o cechach średnobodźcowych. Dzięki izolacji terenu od północy i wschodu wysoką Suwalszczyzną oraz od południa i zachodu pasmem Gór Szeskich występuje tu duża stałość czynników pogodowych. Jako uzdrowisko klimatyczno-borowinowe sanatorium bazuje głównie na leczeniu borowinami, których ogromne złoża znajdują się w okolicy pobliskiej wsi Niedrzwica.
Niepisanym symbolem Gołdapi jest jeleń. Jego rogi znajdują się na fladze powiatu Gołdapskiego, doczekał się nawet swojej podobizny w formie maskotki promującej miasto. Na ulicy Lipowej w Gołdapi stoi jego pomnik, w Puszczy Rominckiej można spotkać obeliski upamiętniające jelenie upolowane przez cesarza Wilhelma II.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
A jak to wygląda dzisiaj? Jak skomunikowana jest ta miejscowość z większymi ośrodkami? I jeszcze jedno: Gołdap czy Gołdapia?