To miejscowość idealna dla ceniących sobie nie tylko spokój i ciszę ale również historię oraz sport. Wieś leżąca na przesmyku pomiędzy jeziorem Święcajty i jeziorem Stręgiel, oba jeziora łączy w Ogonkach rzeka Sapina. Miejscowość malowniczo położona wzdłuż drogi Giżycko-Węgorzewo (do Węgorzewa jest stąd 6 km), a szosa prowadzi brzegiem.
Ogonki są ważną miejscowością dla miłośników bojerów, bo w latach 30. XX wieku wielokrotnie rozgrywano na jeziorze Święcajty zawody bojerowe. W 1936 roku zawody miały rangę mistrzostw świata, wygrał je Estończyk Erich von Holsta osiągając prędkość 149 km na godz. Właściciel tartaku w Ogonkach Georg Tepper skonstruował wkrótce potem bojer o nazwie Ognisty Ptak, który zamiast żagla miał aeropłat podobny do skrzydła samolotu. Tepper osiągnął na nim do dziś nie pobitą prędkość 170 km na godz. Niestety Ognisty Ptak roztrzaskał się na kawałki.
Tuż przy trasie Giżycko-Węgorzewo w Ogonkach stoi bunkier z II wojny światowej, specjaliści twierdzą, że to schron bojowy typu B1-1. W okolicy kryją się też trzy inne, wysadzone bunkry, które są trudne do odnalezienia.
Hotel Ognisty Ptak oferuje zabiegi SPA, sale gimnastyczne na powietrzu i małpi gaj dla dzieci. W Ogonkach działa kilka lokalnych knajpek. Porty znajdują się przy Ognistym Ptaku, smażalni ryb i uniwersyteckim ośrodku wypoczynkowym.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.