Niewielka mazurska wieś położona niedaleko miasta Węgorzewo. Znajduje się w niewielkiej odległości od jeziora Mamry. Na pewno jest to wymarzona lokalizacja dla tych, którzy na Mazurach szukają ciszy, spokoju, kontaktu z pięknem przyrody. To bardzo stara miejscowość z długą tradycją osadniczą na Mazurach. Najprawdopodobniej powstała już w 1402 r. Obecnie leży na południowym zachodzie od miasta Węgorzewo i jedynie trzy kilometry dalej znajduje się rozległe mazurskie jezioro Mamry.
W XVII wieku we wsi osiedliła się lokalna szlachta. Na wiek XVIII datuje się budowę okazałego parterowego dworku (rok budowy 1760), który można podziwiać do dnia dzisiejszego – chociaż znajduje się w rękach prywatnych. Obiekt otoczony jest pięknym parkiem. Miejscowość zamieszkiwało około 150 osób. Funkcjonowała tu również szkoła wiejska.
Z racji bliskiego położenia od Węgorzewa i jeziora Mamry to doskonała baza wypadkowa dla tych osób, które chciałyby zwiedzać ten region Mazur ale niekoniecznie tęsknią za dużą ilością turystów. Noclegi w Ruskiej Wsi możliwe są w wielu gospodarstwach agroturystycznych.
Ciekawą atrakcją pobliskiego Węgorzewa jest Kanał Węgorzewski - najprostszy wodny szlak z Węgorzewa do Mamr, molo na jeziorze i do plaży miejskiej "Mamry". Wzdłuż kanału prowadzi ścieżka pieszo-rowerowa, która stanowi część trasy rowerowej Pętla Węgorzewska. To ulubione miejsce rowerzystów, rolkarzy i spacerowiczów. Można usiąść na ławkach i obserwować wypływające z Węgorzewa jachty, łodzie i statki Żeglugi Mazurskiej.
Samo miasto w okresie urlopowym tętni turystycznym życiem, pełnym atrakcji, restauracji, knajpek i portowym życiem. Nie sposób się tu nudzić. Znajduje się tu również wiele ciekawych zabytków, które warto zobaczyć. W mieście wznosi się zamek krzyżacki, który został wybudowany w 1398 r. Przez wieki wielokrotnie przebudowywany. Zniszczony w czasie walk II wojny światowej. Po wojnie przeznaczony na cele kulturalne. Późnogotycki kościół św. Piotra i Pawła wzniesiony w latach 1605-1611. W środku warto obejrzeć późnorenesansowe wyposażenie. Ratusz i kamieniczki z XIX wieku. Można również odwiedzić Muzeum Kolei Mazurskich oraz skansen – Muzeum Kultury Ludowej.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.