SzczytnoSzczytno

Miejscowość poza szlakiem WJM
1 0 7590
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Szczytno nazywane jest południową bramą Mazur. Położone w sercu powiatu szczycieńskiego jest miejscem niezwykłym. To również miasto znanego muzyka – Krzysztofa Klenczona. 

W samym centrum miasta znajdują się dwa jeziora - Domowe Małe i Domowe Duże. Są one idealnym miejscem do odpoczynku. Zarówno mały jak i duży akwen otoczone są ścieżką pieszo-rowerową, która jest doskonałym miejscem dla rowerzystów, biegaczy czy miłośników rolek. Nad większym z jezior, dosłownie krok od ścisłego centrum miasta, znajduje się strzeżona plaża miejska. Samo kąpielisko w 2015 roku znalazło się wśród zaledwie 14 kąpielisk w województwie spełniających unijne normy. Tuż przy plaży znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego i rowerów. Wypoczywający w Szczytnie mogą skorzystać więc ze wszystkich uroków jeziora. Dla tych, którzy za wiosłowaniem nie przepadają miasto przewidziało możliwość rejsu statkiem po jeziorze Domowym Dużym.

W samym Szczytnie mieszkają również Pofajdoki. Jest ich piętnaście i każdy ma inne zadanie. Pofajdoki to niesforne, małe skrzaty, które osiedliły się właśnie w Szczytnie. Są symbolem wyobraźni i towarzyszami zabaw dla najmłodszych. Idąc ich szlakiem zobaczymy zabytki i najciekawsze miejsca w Szczytnie.

Szczytno to również rodzinny dom Krzysztofa Klenczona. To tu muzyk komponował swoje pierwsze utwory i to tu spędził młode lata. Jednak rytm miasta to nie tylko melodie lidera Czerwonych Gitar to również atrakcyjny kalendarz imprez kulturalnych. Letnie granie to cykl koncertów, przedstawień i wydarzeń podczas, których prym wiedzie trzydniowe święto miasta - Dni i Noce - Szczytno.

Trochę historii Szczytna

Szczytno rozwinęło się ok. 1360 r. z osiedla funkcjonującego jako przedzamcze, równocześnie w pobliżu, wzdłuż północnego brzegu jezior Domowego Małego i Długiego powstała zamieszkana przez osadników z Mazowsza osada nazwana Bartną Stroną (wielu z nich było bartnikami).

Zamek krzyżacki zbudowany został w połowie XIV w., w miejscu wcześniejszej drewnianej strażnicy z 1266. W 1370 Kiejstut spalił krzyżacki drewniany zamek i w tym miejscu postawił kamienną warownię, która w 1410 i 1454 była przejściowo zajmowana przez wojsko polskie.

Od 1525 miasto leżało w granicach lennych Prus Książęcych. Prawa miejskie uzyskało częściowo w 1616, a w pełni 12 kwietnia 1723 z nadania Fryderyka Wilhelma I. Od 16 do 25 lipca 1639 w Szczytnie przebywał król Polski Władysław IV Waza z dworem. Miasto ucierpiało w czasie działań wojennych zarówno w czasie I jak i II wojny światowej.

W Szczytnie warto zobaczyć

  • Ratusz miejski z 1937, mieszczący m.in. Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe, Muzeum Mazurskie,
  • Ruiny zamku krzyżackiego z ok. 1370.  W okresie średniowiecza zamek był siedzibą komtura, pierwotnie elbląskiego, później ostródzkiego, od 1525 (po sekularyzacji Prus) – siedziba starosty. W latach 1579–1581 zamek został przebudowany na reprezentacyjny zamek myśliwski dla księcia Jerzego Fryderyka. Od końca XVIII w. zamek popadł w zapomnienie i ruinę. W 1792 został zamieniony na magazyny. W 1825 budynki zostały zaadaptowane na szkołę. W końcu, w 1896 został rozebrany. W 1924 podjęto prace archeologiczne i zrekonstruowano część murów, natomiast na miejscu przedzamcza w 1938 wzniesiono gmach ratusza. Rok później, w 1939 pozostałe fragmenty zamku zaadaptowano na muzeum. Obecnie trwają prace rewitalizujące ruiny zamku, nakładem 14 mln odkryte zostaną średniowieczne mury zamkowe oraz piwnice.
  • Barokowy kościół ewangelicko-augsburski z 1718 Wcześniej w tym miejscu był drewniany kościół katolicki z XV w. Kościół ewangelicki to budowla założona na planie wydłużonego prostokąta z wielobocznie zamkniętym prezbiterium i masywną, pięciokondygnacyjną wieżą. Barokowy ołtarz pochodzi z 1719, odnowiony w 1773. Ambona ufundowana była w 1719 przez Carla Fischera. Wolno stojąca chrzcielnica pochodzi z XVIII w. Obok kościoła znajduje się plebania z początku XX w,
  • Chata mazurska z XIX w.,
  • Dworzec kolejowy z 1883 r.,
  • Zabudowania starego miasta,
  • Dawny zajazd – klasycystyczny, z XIX w.,
  • Cmentarz żydowski, założony w 1815 na działce kupionej za 50 talarów (najlepiej zachowany cmentarz żydowski na Warmii i Mazurach),
  • Cmentarz ewangelicki (założony w pierwszej połowie XIX w.), obecnie park z zachowanymi nagrobkami oraz kwatera wojenną z okresu I wojny światowej (170 żołnierzy armii niemieckiej i 78 żołnierzy armii rosyjskiej),
  • Cmentarz żołnierzy radzieckich (z okresu drugiej wojny światowej, w zbiorowych mogiłach spoczywa 1008 żołnierzy armii radzieckiej, którzy polegli w czasie zdobywania powiatu szczycieńskiego). Na cmentarzu pomnik autorstwa Janusza Kompowskiego. W tym samym miejscu cmentarz z okresu I wojny światowej z 32 żołnierzami armii rosyjskiej (upamiętnionych drewnianym krzyżem prawosławnym z niemieckim napisem),
  • Cmentarz wojenny z okresu pierwszej wojny światowej, przy ul. Poznańskiej (20 żołnierzy armii rosyjskiej i 4 armii niemieckiej).
  • Zabudowania browaru z roku 1898,
  • Budynki Wyższej Szkoły Policji z 1886,
  • Neogotycki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z lat 1897 - 1899.
Szczytno - zdjęcie
+ 114 zdjęć
ReklamaA1 - port 69

Inne w okolicy

ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina