Szczytno nazywane jest południową bramą Mazur. Położone w sercu powiatu szczycieńskiego jest miejscem niezwykłym. To również miasto znanego muzyka – Krzysztofa Klenczona.
W samym centrum miasta znajdują się dwa jeziora - Domowe Małe i Domowe Duże. Są one idealnym miejscem do odpoczynku. Zarówno mały jak i duży akwen otoczone są ścieżką pieszo-rowerową, która jest doskonałym miejscem dla rowerzystów, biegaczy czy miłośników rolek. Nad większym z jezior, dosłownie krok od ścisłego centrum miasta, znajduje się strzeżona plaża miejska. Samo kąpielisko w 2015 roku znalazło się wśród zaledwie 14 kąpielisk w województwie spełniających unijne normy. Tuż przy plaży znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego i rowerów. Wypoczywający w Szczytnie mogą skorzystać więc ze wszystkich uroków jeziora. Dla tych, którzy za wiosłowaniem nie przepadają miasto przewidziało możliwość rejsu statkiem po jeziorze Domowym Dużym.
W samym Szczytnie mieszkają również Pofajdoki. Jest ich piętnaście i każdy ma inne zadanie. Pofajdoki to niesforne, małe skrzaty, które osiedliły się właśnie w Szczytnie. Są symbolem wyobraźni i towarzyszami zabaw dla najmłodszych. Idąc ich szlakiem zobaczymy zabytki i najciekawsze miejsca w Szczytnie.
Szczytno to również rodzinny dom Krzysztofa Klenczona. To tu muzyk komponował swoje pierwsze utwory i to tu spędził młode lata. Jednak rytm miasta to nie tylko melodie lidera Czerwonych Gitar to również atrakcyjny kalendarz imprez kulturalnych. Letnie granie to cykl koncertów, przedstawień i wydarzeń podczas, których prym wiedzie trzydniowe święto miasta - Dni i Noce - Szczytno.
Szczytno rozwinęło się ok. 1360 r. z osiedla funkcjonującego jako przedzamcze, równocześnie w pobliżu, wzdłuż północnego brzegu jezior Domowego Małego i Długiego powstała zamieszkana przez osadników z Mazowsza osada nazwana Bartną Stroną (wielu z nich było bartnikami).
Zamek krzyżacki zbudowany został w połowie XIV w., w miejscu wcześniejszej drewnianej strażnicy z 1266. W 1370 Kiejstut spalił krzyżacki drewniany zamek i w tym miejscu postawił kamienną warownię, która w 1410 i 1454 była przejściowo zajmowana przez wojsko polskie.
Od 1525 miasto leżało w granicach lennych Prus Książęcych. Prawa miejskie uzyskało częściowo w 1616, a w pełni 12 kwietnia 1723 z nadania Fryderyka Wilhelma I. Od 16 do 25 lipca 1639 w Szczytnie przebywał król Polski Władysław IV Waza z dworem. Miasto ucierpiało w czasie działań wojennych zarówno w czasie I jak i II wojny światowej.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.