Szlak Żeglowny Giżycko - WęgorzewoSzlak Żeglowny Giżycko - Węgorzewo

Szlak na jeziorach WJM
0 0 12663

Szlak o długości 25,2 km

Malowniczo położony szlak wodny przebiegający przez zachwycające tereny Mazur. Trasa ta biegnie przez północną część Wielkich Jezior Mazurskich, zawiera kilka możliwych alternatyw i "odbić w bok". Tygodniowy czarter ledwo wystarcza aby zwiedzić podstawowe miejsca i atrakcje szlaku. Żeglugę rozpoczynamy w Giżycku nad jeziorem Niegocin

Giżycko

Miasto ma swój urok i charakter typowo turystyczny. Miłośnicy zabytków powinni odwiedzić zbudowaną w połowie XIX w., nigdy nie zdobytą i do dziś dobrze zachowaną Twierdzę Boyen, która chroniła przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno (na twierdzy można obejrzeć m.in. armaty i stare powozy). Na Twierdzy znajduje się też amfiteatr, w którym latem odbywają się festiwale (szantowy, hip-hopowy i disco-polo) i koncerty. Cennym i jedynym tego rodzaju zabytkiem w Europie jest też ręcznie otwierany most obrotowy (także z XIX w.) nad Kanałem Łuczańskim, którego uroczyste otwarcie po zimie symbolicznie rozpoczyna sezon żeglarski na Mazurach. Zwykle impreza ta odbywa się w pierwszy majowy weekend.

Warto również zwiedzić zabytkową wieżę ciśnień (skrzyżowanie ul. Warszawskiej i Wodociągowej), gdzie można zobaczyć stare sprzęty i przy kawie rozkoszować się urzekającym widokiem na jezioro Niegocin. W centrum miasta, przy Placu Grunwaldzkim znajduje się zabytkowy kościół ewangelicki, w którym latem odbywają się koncerty organowe - grają w nich najlepsi organiści z kraju i ze świata.

Miłośnicy plażowania mają do dyspozycji nową miejską plażę nad jeziorem Niegocin, w jej bezpośrednim sąsiedztwie są wypożyczalnie dziecięcych jeździków, czy rowerów, a wieczorami są tam wyświetlane filmy (kino pod chmurką). Ci, którzy preferują aktywniejszy odpoczynek na Popówce Małej (jeziorko w pobliżu Twierdzy Boyen) mają do dyspozycji WakePark.

Trasa szlaku

  • Wpływamy na Kanał Giżycki przecinający zachodnią część miasta. Nad kanałem znajduje się zabytkowy most obrotowy. Stanowi on atrakcyjną i jedyną tego typu ciekawostkę techniczną w całym systemie żeglugowym Mazur. Po opuszczeniu kanału, na odcinku ponad 20 km, trasa biegnie przez jezioro Mamry. Końcowy odcinek naszego szlaku wodnego o długości 2,60 km prowadzi już rzeką Węgorapą, która wchodzi do Kanału Węgorzewskiego.
  • 0,00 km

    Giżycko - jezioro Niegocin.
  • 0,10 km

    wchodzimy do Kanału Łuczańskiego (Giżyckiego), który łączy jezioro Niegocin i Kisajno. Oba akweny wchodzącą w skład olbrzymiego akwenu jeziora Mamry.
  • 0,30 km

    mijamy most obrotowy nad Kanałem Giżyckim (dobrze jest wcześniej zapoznać się z godzinami otwarcia mostu)
  • 2,43 km

    wychodzimy z Kanału Giżyckiego i wpływamy na jezioro Kisajno (Zatoka Tracz)
  • 3,25 km

    połączenie ze szlakiem bocznym prowadzącym z Giżycka (z jez. Nigocin) przez Kanał Niegociński (przez jez. Tajty)
  • 3,50 km

    z lewej strony możemy obserwować liczne wyspy na jeziorze Kisajno: Duży Ostrów, Sosnowy Ostrów, Górny Ostrów, Kiermuza i Dębowa Górka - oczywiście w tym miejscu możemy zboczyć i opłynąć wyspy z lewej strony. Płyniemy co prawda poza szlakiem ale mamy mniej żagli i dla tych co zawsze pływają szlakiem - jest to bardzo miła odmiana - jakby pierwszy raz płynęło się po tym jeziorze :)
  • 7,25 km

    z lewej strony rozpoczyna się szlak boczny do Fuledy (odcinek ok. 7,00 km)
  • 7,50 km

    z prawej strony, na brzegu jeziora znajduje się wieś Pierkunowo. W odległości około 1 km na wschód od wsi położony jest rezerwat torfowiskowy "Pierkunowo". Niestety przy samej miejscowości nie ma żadnego portu, można się tylko wsunąć na miejską plażę.
  • 10,20 km

    z prawej strony mijamy Półwysep Królewski Róg. Natomiast bardziej z lewej Fuledzki Róg wrzynający się pomiędzy jeziora: Kisajno, Dargin, Łabap i Dobskie. Na półwyspie, zaraz za wsią Fuleda możemy obserwować rezerwat głazowiskowy "Fuledzki Róg". W tym miejscu warto zboczyć ze szlaku i popływać po wschodniej części jeziora Dargin. Wskazane zwłaszcza dla rodzin z dziećmi - plaże na wschodnim brzegu jeziora to czysta woda, dno piaskowe, oraz płytko nawet do 150 - 200 metrów w jezioro od brzegu.
  • 14,50 km - SKŁADANIE MASZTU :)

    mijamy most drogowy, który łączy wyspę Kirsajty z lądem. To już początek jeziora Kirsajty. Z lewej strony mamy półwysep wchodzący pomiędzy jeziora: Łabap, Dargin, Kirsajty i Mamry (właściwe). Oczywiście zanim dopłyniemy do mostu - możemy pokusić się od odwiedzenia Sztynortu. Nad niewielkim jeziorem Sztynorckim umiejscowiona jest wieś Sztynort. Tam znajduje się duży barokowy pałac oraz rozległy park z kilkusetletnimi dębami. Zdecydowanie warty obejrzenia.
  • 16,00 km

    z lewej strony mijamy wyspę Kurka, która oddziela Kirsajty od właściwego akwenu jeziora Mamry.
  • 17,25 km

    tu znajduje się początek szlaku bocznego do wsi Ogonki (dystans około 8,5 km). Pływając po północnej części Mazur odbicie na jezioro Święcajty i przycumowanie we wsi Ogonki to element tradycji. Można oczywiście dopłynąć do Ogonek i z powrotem, dalej kierując się szlakiem głównym. Na to możemy stracić cały dzień (wszystko zależy od wiatru).
  • 18,50 km

    z lewej strony, w odległości około 1,7 km mamy wyspę Upałty. To największa wyspa na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Jej powierzchni 67 ha. Niegdyś zamieszkana przez ludzi, obecnie całkowicie opuszczona. Nieco dalej na północ mamy wylot z jeziora Mamry do nieczynnego Kanału Mazurskiego – obiektu wartego obejrzenia. To pozostałości po projekcie połączenia mazurskich jezior z Morzem Bałtyckim. Inwestycja rozpoczęta przez Niemców jeszcze przed II wojną światową nie doczekała się kontynuacji. Pozostałościami po tym są monumentalne, ale nie ukończone śluzy. Oczywiście będąc przy kanale mamy już tylko rzut wiosłem do bunkrów w Mamerkach.
  • 22,60 km

    zaczyna się rzeka Węgorapa. To już droga wodna do Węgorzewa. Wpływając w koryto rzeki trzymajmy się szlaku (bojek) po obu jego stronach mielizny.
  • 23,70 km

    wchodzimy w Kanał Węgorzewski, zmniejszamy obroty silnika i szukamy w trzcinach i przy brzegu obecności bobrów. Pamiętajmy - nie ma już linii napowietrznej przy przejściu z kanału do rzeki Węgorapa.
  • 24,60 km

    płyniemy rzeką Węgorapą i musimy być już przygotowani do cumowania w jednym z 4 portów.
  • 25,20 km

    dochodzimy do portu w Węgorzewie
  • koniec lub początek powrotu :)

Węgorzewo

Węgorzewo koniecznie powinny odwiedzić osoby poszukujące ciszy i spokoju na łonie natury. Świetnie będą czuli się w Węgorzewie Ci, którzy preferują aktywny wypoczynek, sporty wodne, rowerowe, piesze wędrówki malowniczymi szlakami wśród łąk i lasów oraz wędkarstwo. Nie potrzeba wieźć własnego sprzętu. W Węgorzewie znajdziemy bowiem liczne wypożyczalnie rowerowe, kajakowe, żeglarskie czy wędkarskie.

Osoby ceniące spokojny wypoczynek mogą żeglować pięknymi jeziorami mazurskimi, wziąć udział w rejsach statkiem turystycznym czy uczestniczyć w spływach kajakowych spokojną i malowniczą rzeką Sapiną lub bardziej rwącą Węgorapą. Jeśli potrzebujemy więcej adrenaliny podczas wypoczynku możemy skorzystać z rejsów motorówkami, jazdą po wodzie na bananach, zjazdów na linach, wspinaczek, nurkowania, paintballa, przejażdżki konne czy rajdy samochodami terenowymi.

Noclegi w Węgorzewie zapewniają liczne hotele, pensjonaty oraz kwatery prywatne i pola campingowe. Rozbudowana jest również atrakcyjna baza gastronomiczna.

Zabytki: Późnogotycki kościół Św. Piotra i Pawła, zamek pokrzyżacki z XIV wieku, XVI-wieczny pałac Lehndorffów w Sztynorcie Dużym oraz najstarszy w okolicy, XV-wieczny gotycki kościół we wsi Węgielsztyn, zbudowany z kamienia polnego, otynkowany, jednonawowy, z dwuspadowym dachem krytym dachówką. W jego wnętrzu zachowały się XVII i XVIII-wieczne elementy wystroju. Można również odwiedzić Muzeum Kultury Ludowej oraz Muzeum Tradycji Kolejowej, skansen ludowy nad rzeką Węgorapą czy bunkry z czasów drugiej wojny światowej w pobliskich Mamerkach.

Szlak Żeglowny Giżycko - Węgorzewo - zdjęcie
+ 38 zdjęć
ReklamaA1 - Sylwester Stranda