Zbliża się jubileuszowa, dwudziesta edycja Jarmarku Średniowiecznego na św. Jakuba, która odbędzie się w dniach 25-27 lipca w Kętrzynie. To wyjątkowe wydarzenie kulturalne zaprasza mieszkańców i gości do odbycia podróży w czasie i poczucia atmosfery dawnych wieków.
Tegoroczny jarmark obfituje nie tylko w tradycyjne atrakcje, takie jak stoiska z rękodziełem, pokazy dawnych rzemiosł czy muzykę średniowieczną, ale również oferuje szereg nowości.
Na skwerze przy baszcie od strony ulicy Traugutta pojawią się widowiskowe pokazy sokolnicze, inscenizacja bitwy o zamek zatytułowana „Bunt Mieszczan” oraz zapierający dech w piersiach pokaz walk konnych.
Obchody rozpoczną się 25 lipca uroczystą mszą świętą w bazylice św. Jerzego, po której barwny kondukt paradny przejdzie do zamku, gdzie odbędą się rocznicowe uroczystości Bractwa Pielgrzymkowego Świętego Jakuba.
Wieczorem nastąpi oficjalne otwarcie jarmarku, a scenę zamkową wypełni muzyka tradycyjna i dawna, w wykonaniu m.in. Katarzyny Jackowskiej-Enemuo, Jacka Hałasa i grupy Consortes. Dzień zakończy widowisko ogniowe przed bramą zamku.
Sobota upłynie pod znakiem plenerowego muzykowania, opowieści narracyjnych w karczmie, pokazów sokolniczych, spektaklu familijnego „Stoliczku nakryj się”, a także inscenizacji bitwy o zamek i koncertu muzyki lewantyńskiej Baht Arafe. Wieczorem odbędzie się uczta na dziedzińcu zamkowym przy muzyce i tańcach Kapeli Hałasów.
Niedziela zakończy jarmark kolejnymi opowieściami, spektaklem narracyjnym „O dzielnych niewiastach” z tłumaczem PJM oraz koncertem „Light Migrations” prezentującym muzykę zachodnich wybrzeży Europy.
W dniach 26–27 lipca trwać będą warsztaty dawnych rzemiosł i pokazy, m.in. kowalstwa, garncarstwa, kaligrafii, czerpania papieru czy bartnictwa. Na terenie zamku i baszty pojawią się również warsztaty ceramiczne oraz pokazy kuchni średniowiecznej.
Swoje wyroby zaprezentuje Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, a warsztaty tematyczne poprowadzą Pani Prządka i Pan Gręplarz oraz grupa PŁONKA. Kętrzyńskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Militarnych „Masuria” zaprosi do odwiedzenia rycerskiego obozowiska z kuchnią polową.
Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych: będą historyczna strzelnica kuszowa i łukowa, rzucanie toporami, walki na miecze i tarcze, łowienie rybek oraz warsztaty budowania zamku z gliny.
Jarmarkowe stragany wypełnią się smakami litewskimi, tureckimi słodkościami, tradycyjnymi wędlinami, serami, piwem, rękodziełem artystycznym i biżuterią, a także rycerskimi gadżetami dla dzieci.
Nad całością wydarzenia unosić się będzie duch historii, tradycji i wspólnego świętowania.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!