Kaziuki nad Węgorapą, czyli doroczne spotkanie z tradycją wileńską w Węgorzewskim Centrum Kultury. W programie imprezy jak zawsze Kaziukowy Kiermasz i koncerty.
6 marca br. od godz. 14.00 można będzie kupić palmy wileńskie, kwiaty z bibuły, ceramikę, tradycyjne przysmaki przygotowane przez lokalnych twórców ludowych. Wstęp wolny.
Szczegółowy program wydarzenia:
14.00 - Jarmark Kaziukowy.
15.00 - prelekcja Węgorzewskiego Oddziału Wspólnota Polska pt.: "Tradycja czy fenomen? Wstęp do Kaziuków 2022" - Krystyna Jarosz i Wiesław Pietrzak.
Chór Moderato.
Chór Josephus.
Chór Ojczyzna - Reprezentacyjny Chór Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska.
Zespół Tańca Ludowego - Perła Warmii.
Zespół Tańca Ludowego Perła Warmii powstał w 2008 r. w Lidzbarku Warmińskim z inspiracji "Kaziukowych" koncertów. Zespół wypracował już wiele nagród i stał się wyróżniającym zespołem folklorystycznym w regionie.
Podstawowym założeniem pracy zespołu jest edukacja taneczna i muzyczny w tematyce polskiego folkloru oraz prezentacja wypracowanego materiału w kraju i za granicą. Zespół w swoim repertuarze posiada widowiska obrzędowe oraz tańce z różnych regionów Polski m. in. z regionu Warmii, Spisza, Kaszub, Kurpi, Biłgoraja, Opoczna, Kujaw, Śląska, Górali Żywieckich, Krakowiaków Wschodnich, Lublina, Wilna. Zespół z powodzeniem brał udział w festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych, m. in. w Bułgarii, Niemczech, Macedonii, Gruzji, Holandii, Albanii, Czarnogórze, Czechach.
Kaziuki to tradycja wileńska sięgająca czterystu lat. Niegdyś był to odpustowy jarmark organizowany w Wilnie 4 marca, na świętego Kazimierza. Były pochody, kuglarze, przebierańcy. Wcześniej, 3 marca, Kaziuki rozpoczynały nieszpory, następnego dnia uroczyste msze miały miejsce w katedrze oraz w kościele św. Kazimierza.
Specjalnością kaziukowych jarmarków były obwarzanki smorgońskie, piernikowe serca, wyroby z wikliny i drewna (m.in. faski na miód, grzebienie do przędzy, kołatki, zabawki i instrumenty muzyczne, palmy wielkanocne i ceramikę (misy, dzbany, lichtarze i bańki, gwizdki, piszczałki).
Organizatorzy: WCK, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Stowarzyszenie Wspólnota Polska, Parafia Rzymsko-Katolicka Św. Ap. Piotr i Pawła w Węgorzewie, Gmina Węgorzewo, Telewizja Węgorzewo.
Węgorzewskie Centrum Kultury
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!