Już w piątek w Olecku odbędą się 25. Mazurskie Spotkania z Folklorem. Będzie swojsko i smacznie...jak to na Mazurach. Jubileuszowa, bo 25. edycja Mazurskich Spotkań z Folklorem, jest najstarszą tego typu imprezą w regionie Polski Północno-Wschodniej.
Pierwsze Mazurskie Spotkania z Folklorem odbyły się w 1998 r. Ideą powstania tych wyjątkowych spotkań z tradycją ludową była otwartość na wielokulturowość społeczności zamieszkującej Suwalszczyznę i Mazury oraz ukazanie bogactwa kultury ludowej w jej wielonarodowym aspekcie. W 2024 roku Olecko ponownie stanie się kolebką rzemiosła tradycyjnego, muzyki, śpiewu i tańców ludowych. W dniach 21-23 czerwca 2024 r. oleckie ulice zaleje fala muzyki i koloru.
Piątek
Tą wyjątkową edycję festiwalu otworzy koncert pn. "PIEŚNI LUDU" Zespołu ZAZULA – muzyczna podróż, opowieść o nas – Słowianach – w nowoczesnych aranżacjach, wzbogaconych o elementy rockowe, funkowe i elektroniczne.
Sobota
Już w sobotę, Placem Wolności zawładną Koła Gospodyń Wiejskich. Na zaproszenie KGW „Kije i Wianki” zjadą się KGW z całego regionu, aby wziąć udział w Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich. Na festiwalowiczów czeka blok kulinarny, a w nim m.in. wystawcy z tradycyjnym jadłem, warsztaty kulinarne i regionalne eliminacje do konkursu kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich „BITWA REGIONÓW”.
Od godziny 15:00 najmłodsi mieszkańcy Olecka zaprezentują przed publicznością swoje umiejętności taneczne, natomiast od godziny 17:00 sceną zawładną profesjonalne Zespoły Pieśni i Tańca: Zespół Pieśni i Tańca „Warmia”, Zespół Pieśni i Tańca „Perła”, Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”.
W ramach sobotniego programu przewidziano również warsztaty rękodzielnicze, konkursy, wystawy, strefę gier i zabaw dla najmłodszych.
Niedziela
W niedzielę, organizatorzy zapraszają na najsmaczniejsze święto w Polsce – tj. X Oleckie Święto Mleka i Miodu, w ramach którego odbędzie się także część artystyczna pn. SWOJSKIE SPOTKANIA. Tego dnia na placu wystawią się producenci żywności regionalnej, Koła Gospodyń Wiejskich.
Publiczność zdecyduje, który z konkursowych serników, jest „NAJLEPSZYM SERNIKIEM”, wyłoniony zostanie także mistrz w dojeniu krowy na czas. Na scenie wystąpią regionalne zespoły śpiewacze: „Melodia" z Augustowa, "Canto" z Filipowa, "Onegdaj" z Filipowa, "Ancyjas" z Suwałk, "Piszanie" z Pisza, "Lira" z Wydmin, "Oleckie Echo" z Olecka, "Sedranianki" z Sedrank.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!