Na żeglarskiej scenie znani od wielu lat i niezmiennie lubiani. Choć dzielą ich kilometry, spotykają się regularnie, by wspólnie grać i śpiewać.
Przypominają takie przeboje, jak: Dziki włóczęga, Żegluj, Maui, Green Horn, Irlandzki wędrowiec, Denis Land, Hiszpanka z Callao… Grają także utwory tworzące nowy program, m. in.: Słodka Jane, Bitwa, Hej! Ciągnij Lilly, Niziny Virginii Lowlands, Digi digi, Na dno….
Mechanicy Shanty w swoim repertuarze, oprócz szant i piosenek żeglarskich, mają także utwory z folku irlandzkiego, muzyki bluegrass, czy country. Historia zespołu założonego w Gdyni sięga 1985 roku.
Grupa zdobywa uznanie na wielu festiwalach pieśni żeglarskiej w Polsce (wystarczy wymienić: „Shanties” w Krakowie, Bałtycki Festiwal Pieśni Morskiej w Gdyni, czy świnoujski „Wiatrak”). Mechanicy Shanty znani są również zagranicznej publiczności – koncertowali w Finlandii, Holandii, Szwecji, Niemczech, USA.
W 1989 roku ukazał się ich pierwszy album „Mechanicy Shanty”, wydany przez Polskie Nagrania. Zmiany w zespole słychać na kasecie nagranej w 1991 roku zatytułowanej „Zapach lądu”. Po czterech latach grupa wróciła prawie w całości do składu z pierwszej płyty i wzbogaciła się o bluegrassowe banjo. Co miało swoje odzwierciedlenie na płycie koncertowej „Live'97”. W 1999 roku Mechanicy Shanty wydali płytę studyjną „W granicach folku”.
Zespół tworzą: Andrzej Bernat (harmonijka, akordeon, śpiew), Henryk Czekała „Szkot” (śpiew), Michał Karczewski (banjo, śpiew), Jacek Ledworowski (gitara basowa, śpiew), Maciej Łuczak (gitara akustyczna, śpiew), Piotr Ruszkowski (mandolina, śpiew).
Wydawnictwa: „Mechanicy Shanty” (1989), „Zapach lądu” (1991), „Live'97” (1997), „W granicach folku” (1999).
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!