Już po raz trzynasty Giżycko i Wilkasy gościć będą uczestników Mazury Curling Festival – największego w Polsce spotkania miłośników tej zimowej dyscypliny sportu. Uroczyste otwarcie turnieju Mazury Curling Cup odbędzie się w piątek 30 sierpnia o godz. 10.30.
Udział w festiwalu weźmie ponad 150 curlerów z wszystkich polskich ośrodków curlingowych (AZS Gliwice, KS Warszowice, ŚKC Katowice, MCC Warszawa, POS Łódź, Dzik Świdnica, Wakuta Sopot, Gdańsk Curling Club, PKC Poznań) oraz z Kanady, Ukrainy, Słowenii, Stanów Zjednoczonych i Singapuru, aby trenować i rywalizować pod okiem trenerów z Danii (Kasper Wiksten), Węgier (Zsolt Kiss), ze Szkocji (Kim Dalland, Simon Grant) i z Polski (Julia Dyderska, Maciej Cesarz, Karolina Florek).
W ramach festiwalu odbędzie się także po raz pierwszy w Polsce kurs icemasterski World Curling Academy – kursanci z 4 krajów szkolić się będą pod okiem olimpijskich icemasterów Marka Callana ze Szkocji i Ivana Mogli z Włoch.
Na lodowisku Mazurskiego Centrum Sportów Lodowych w Giżycku oraz w ośrodku COSA AZS Wilkasy trenować i rywalizować będą zarówno amatorzy, jak i Mistrzowie Polski, młodzicy i juniorzy i zawodnicy dorośli, gościć będziemy grupę zawodników niesłyszących. Organizacja wydarzenia odbywa się pod patronatem Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Starosty Powiatu Giżyckiego oraz Burmistrza Giżycka.
Mecze finałowe turnieju rozpoczną się około 15.00 w niedzielę 1 września. W międzynarodowym turnieju Mazury Curling Cup weźmie udział 30 drużyn. Poprzedzający turnieje camp rozpoczynamy w sobotę 24 sierpnia, a kończymy w czwartek 29 sierpnia wieczorem.
Przebieg rywalizacji można śledzić na curlingevent.com.
Czym jest curling?
Curling to sport łączący precyzję, strategię i pracę zespołową. Wywodzący się ze średniowiecznej Szkocji curling ma bogatą historię, która sięga początku XVI wieku.
Istotą curlingu jest przesuwanie ciężkich, wypolerowanych granitowych kamieni po tafli lodu w kierunku obszaru docelowego zwanego „domem”. Celem jest, aby kamienie znajdowały się bliżej środka domu niż kamienie przeciwnika, a punkty przyznawane są za każdy kamień, który osiągnie ten cel. Grają dwie drużyny, z których każda składa się z czterech graczy.
Rola „zamiataczy” jest kluczowa w curlingu. Używają oni mioteł do zamiatania lodu przed poruszającym się kamieniem, co może wpływać na jego prędkość.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!