ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Tajemnice Kanału Mazurskiego. Ciekawe spotkanie w Piszu

BieżąceHistoria21 lutego 2025, 9:52
Tajemnice Kanału Mazurskiego. Ciekawe spotkanie w Piszu
 fot. mazury24.eu

Najbliższy termin

28.02 Piątek 18:00

Gościem Muzeum Ziemi Piskiej będzie Krzysztof Sychowicz, autor książki „Kanał Mazurski. Monografia nieukończonej drogi wodnej”. Spotkanie odbędzie się 28 lutego o godz. 18.00 w sali konferencyjnej Hotelu Joseph Conrad.

Krzysztof Sychowicz z Giżycka jest regionalistą, który znakomicie połączył zamiłowanie do historii z pracą zawodową w instytucji zajmującej się gospodarką wodną na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W ubiegłym roku na rynku wydawniczym ukazała się jego książka „Kanał Mazurski. Monografia nieukończonej drogi wodnej”, opisująca ogromną inwestycję hydrotechniczną, która miała połączyć mazurskie jeziora z Morzem Bałtyckim. Budowa swoistego okna na świat niemieckich Prus Wschodnich ruszyła na początku poprzedniego stulecia, ale jej ukończenie uniemożliwił wybuch najpierw pierwszej, a potem drugiej wojny światowej.

Publikacja to zbiór niezwykle ciekawych materiałów archiwalnych, stanowiących bogactwo infrastruktury inżynieryjno-technicznej, skumulowanej w obrębie kanału. Krzysztof Sychowicz poświęcił mnóstwo czasu, by zlustrować pozostałości po budowie kanału po naszej oraz rosyjskiej stronie granicy i udowodnić, że to wyjątkowe dzieło w skali naszego kraju, a nawet Europy.

- Spotkanie autorskie wpisze się w obchody 380. rocznicy nadania Piszowi praw miejskich. Znaczenie mazurskich rzek i jezior miało ogromny wpływ na rozwój miasta i całego regionu, a autor publikacji zna temat, jak mało kto – informuje Muzeum Ziemi Piskiej.

Tym razem Muzeum Ziemi Piskiej skorzysta z gościnnych progów Hotelu Joseph Conrad. Spotkanie odbędzie się w 28 lutego o godz. 18.00 w sali konferencyjnej hotelu przy alei Turystów 11. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

O Kanale Mazurskim

Wraz z budową kanałów pomiędzy mazurskimi jeziorami, która rozpoczęła się w 1764 roku, zaczęto coraz poważniej rozważać pomysł połączenia ich nowym kanałem z Bałtykiem. Jednak realny projekt budowy Kanału Mazurskiego ukończono dopiero w 1907 roku i został przyjęty przez Pruski Parlament Krajowy 14 maja 1908 roku.

Wybuch I wojny światowej wymusił pierwszą przerwę w budowie. Do 1914 roku wykonano 3/4 robót ziemnych, ukończono większość obiektów pomocniczych i rozpoczęto budowę trzech śluz. W 1919 roku, decyzją Pruskiego Ministerstwa Robót Publicznych prace zostały wznowione. Trudna sytuacja gospodarcza na początku lat 20. XX wieku wymusiła kolejną przerwę. Do tego czasu wykonano 20 km kanału, 10 km było w budowie, ukończono wszystkie przepusty, spusty i groble, a także większość mostów. Rozpoczęto prace przy większości śluz, a jedną z nich – Drużbę I – ukończono.

Inwestycję podjęto ponownie w roku 1934. Początkowo tempo prac było szybkie i do 1936 roku ukończono koryto kanału na odcinku Łyna – jez. Rydzówka oraz drugą śluzę (Drużba II). W znacznym stopniu zaawansowania była też budowa śluz Ozierki i Piaski.

Wybuch II wojny światowej i związany z tym odpływ siły roboczej spowodował drastyczne zmniejszenie tempa prac. W 1940 roku uczestniczące w budowie kanału oddziały Służby Pracy Rzeszy (RAD) zostały oddelegowane do innych robót. Prace przy budowie Kanału Mazurskiego wstrzymano ostatecznie w 1942 roku, a w roku 1944 większość mostów na kanale została wysadzona w celu powstrzymania radzieckiej ofensywy.

Po zakończeniu wojny nie podjęto już prac nad dokończeniem budowy. Stopień zaawansowania całości inwestycji szacuje się na 90%, przy czym koryto kanału zostało wykonane na całej jego długości, chociaż nie zdołano już podłączyć do niego wszystkich śluz.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina