To niezwykłe spotkanie związane z historią Mazur odbędzie się 20 lipca 2024 (sobota) w godzinach 10.00-19:00 w niesamowitym miejscu, czyli w Republice Ściborskiej.
Wydarzenie jest organizowane cyklicznie od 2014 roku lat (z przerwą covidovą). Jest to spotkanie autentycznych, społecznych pasjonatów zajmujących się ratowaniem dziedzictwa kulturowego i historii Mazur.
Celem jest poznawanie nieznanych lub zapomnianych ludzi i faktów związanych z Mazurami, wzajemna inspiracja oraz wymiana wiedzy i doświadczeń. Odbywa się tu wiele debiutów nowych eksploratorów i pasjonatów - dzięki temu ich dokonania są znane szerszej grupie zainteresowanych historią naszej krainy.
Spotkanie ma formułę społeczną, niekomercyjną jest otwarte dla publiczności. Można wymieniać się eksponatami, prowadzić sprzedaż. Każdy z uczestników przywozi własne eksponaty (tylko związane z historią Prus Wschodnich i Mazur) oraz przygotowuje wystąpienie (może być prezentacja, warsztaty, pokaz, etc.) na temat swoich działań. Mogą to być kolekcje historyczne, geologiczne, przyrodnicze i wszelkie inne, byle związane z tematyką wydarzenia.
Wstęp bezpłatny. Koszt zwiedzania muzeów Republiki Ściborskiej z przewodnikiem - 30 zł/osobę.
Na terenie Republiki Ściborskiej obowiązują zasady: teren wolny od alkoholu, tytoniu, wulgarnego słownictwa, wegetariański.
Program:
Do godziny 10:00 instalowanie się wystawców.
Od godziny 10:00 można zwiedzać m.in. wystawy i uczestniczyć w programie.
Wystawy:
Robert Sewruk – zabawki PRL. Janek Werchowicz – Komunistyczna Szkoła Podstawowa z gminy Banie Mazurskie.
Dariusz Krzemiński – wystawa bagnetów – czyli co można znaleźć w mazurskiej ziemi.
Darek Jurczak – wyposażenie Afrika Korps – związana z wojennymi losami Mazurów.
Rafał Kubacki – mleczarstwo na Mazurach.
Terra Desolata – archeologia Puszczy Boreckiej.
Rafał Brodzik – wystawa Prywatne Muzeum w Namiocie Nikutowo.
Ekspozycja poświęcona Danucie Micińskiej-Szutkowskiej i Eustachiuszowi Szutkowskiemu.
Ekspozycja poświęcona Waldemarowi Greckiemu.
Sławomir Trzeciakiewicz - zabytkowe auta Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie.
Sylwester Misiuk - wystawa ze starych niemieckich śmietników.
Ekspozycja Stowarzyszenia Wendrusz z Węgorzewa.
10:00-10:40 Terra Desolata - archeologia i edukacja - fundacja, której korzeniami jest Puszcza Borecka - Archeologiczna kapsuła czasu – opowieść o odległej przeszłości Puszczy Boreckiej
11:00-11:20 – Dariusz Krzemiński (Niepubliczny Dom Kultury nr1 w Gołdapi Fundacji Eksponat) Historia bagnetu czyli co w mazurskiej ziemi znaleźć można.
11:30- 12:00 - Dariusz Jurczak - Wojenne losy Mazurów – od Afrika Korps, Stalingradu, do Armii Andersa
12:00-12:30 – Stowarzyszenie Sadyba - Zaginione wsie Puszczy Piskiej.
12:30-12:45 – Prezentacja Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie.
15:00-17:00 - zapomniani ludzie Mazur – przypominają ich przyjaciele i rodziny aby pozostali w naszej pamięci: Bogusław Domaniecki – legenda Giżycka, człowiek, który parzył kakao dla Baden Powella. Bogusia wspominać będzie poeta, pisarz i regionalista Wojciech Marek Darski i przyjaciele.
Waldemar Grecki – artysta z Olecka, który rok żył jak pustelnik w Chatce z Puszczy Boreckiej. Waldka wspominać będzie Dariusz Morsztyn oraz rodzina z przyjaciółmi.
Danuta Micińska-Szutkowska i Eustachiusz Szutkowski – artyści i kolekcjonerzy z Węgorzewa, którzy własnoręcznie zbudowanym canoe pływali w latach 50-tych po mazurskich jeziorach i rzekach. Artystów wspominać będzie działaczka kultury Barbara Grąziewicz-Chludzińska i przyjaciele.
Historia Mazur do 1990 r.
17:00-17:40 - Robert Sewruk - Największa mazurska kolekcja zabawek i rzeczy szkolnych z okresu PRL.
17:40 – 18:00 - Dariusz Morsztyn - „Zygmunt Światło!”-czyli historia Kina Braterstwo w Orzyszu.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
????????????? - Ludzie taka prawda to nie była.
Wtedy chlali alkohol, machorke palili, mięsiwo żarli, bluźnili, rozpusta full !
Taką prawdę trzeba pielęgnować i utrzymywać : Prost, meine lieben !!! Na zdrowie….